مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهید نورانی

 مرکز آموزش فنی و حرفه ای چناران از سال 1374 لغایت 1387 در قالب مرکز آموزش روستایی در روستای سرک در حرفه های برق ساختمان، برق صنعتی و ماشین¬های الکتریکی فعالیت خود را آغاز نمود.

پس از واگذاری زمین و ساخت ، مرکز ثابت در شهر چناران حاشیه بلوار شهید خوشرو در عرصه ای به مساحت 5742 مترمربع و زیربنای آموزشی 1100 مترمربع در بهمن ماه سال 1387 افتتاح و به بهره برداری رسید. این مرکز هم اکنون با 12 کارگاه در محل مرکز ثابت، در رشته های برق ساختمان، برق صنعتی، جوشکاری، صنایع خودرو، تأسیسات مکانیکی، صنایع چوب، صنایع ساختمان و معماری، کشاورزی، دام و طیور، صنایع دستی(بافت) و صنایع پوشاک، به عموم شهروندان و روستاییان آموزش های مهارتی ارائه می نماید. با توجه به تعهدات سازمانی و نیاز شهرستان، اجرای آموزش در تیمهای سیار شهری و روستایی برای کلیه متقاضیان اعم از صنایع و صنوف، دانشگاهها، پادگانها، زندانها، روستاییان، عشایر و مددجویان بهزیستی و کمیته امداد نیز در برنامه آموزشی و اجرایی این مرکز میباشد. مرکزعلاوه بر مرکز ثابت، دارای 4 مرکز سیار شهری در شهر گلمکان، مرکز ارتقاء مهارت شهرک صنعتی شهرستان چناران، روستای سرک و اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی چناران است. امکانات و حرفه های آموزشی مرکز ثابت و مراکز سیار به شرح ذیل میباشد. مرکز سیار ارتقا مهارت در شهرک صنعتی شهرستان چناران در این مرکز کارگاه تخصصی در رشته برق صنعتی تجهیز و به صورت مستقیم مشغول ارائه آموزش های تخصصی به متقاضیان میباشد.

همچنین بر اساس نیاز سنجی از کارخانجات مستقر در شهرک صنعتی، سایر آموزشهای مورد نیاز با دعوت از اساتید مختلف اجرا میگردد. علاوه بر این  با همکاری بخش خصوصی کارگاه آموزش و پرورش کرم میلورم افتتاح و به بهره برداری رسید.

مرکز سیار شهید جانسوز گلمکان با توجه به نیاز سنجی منطقه و با همکاری شهرداری و شورای شهر گلمکان،  احیا گردید و توانست با همکاری بخش خصوصی، کارگاه آموزش و پرورش گیاهان دارویی و فرآوری تولیدات باغی و کشاورزی را به بهره برداری برساند.

مرکز سیار اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی چناران با توجه به تعهدات سازمانی جهت آموزش و توانمدسازی زندانیان، با تعامل و همکاری دو مجموعه، 5 کارگاه در این اردوگاه تجهیز گردیده و این مرکز با اعزام مربیان رسمی و قراردادی خود، خدمات آموزشی را ارائه میدهد.

همچنین با استفاده از ظرفیت سایر کارگاههای موجود در اردوگاه و به کمک مربیان بدون هزینه تنوع آموزشهای مهارتی به بیش از 20 رشته افزایش داده شده است.

مرکز سیار روستای سرک با توجه به فصوص مختلف، آموزشهای مورد نیاز روستاییان و عشایر بصورت فصلی در این مرکز انجام میگردد.