1397/10/03 تعداد بازدید: 895
print
آشنایی با دوره های آموزشی | کاربر اسانس های گیاهی

 نام دوره آموزش

              دوره کاربر اسانس های گیاهی                    User of essential oils

 

کد ملی آموزش شغل

        611121050920001

 

طول دوره آموزش

با توجه به میزان ساعات برگزاری این دوره در هفته  ، حدود سه ماه  (73 ساعت  آموزش نظری و 127 ساعت آموزش عملی و در مجموع 200 ساعت )

 

شرایط لازم  جهت شرکت در دوره

1-  دارا بودن حداقل تحصیلات پایان دوره راهنمایی

2- دارا بودن سلامت کامل جسمی و روانی

3- داشتن حداقل سن  15 سال تمام ( به استناد تبصره 2 ماده 18 آئین نامه نحوه ی تشکیل و اداره آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد پذیرش کارآموزان گروه سنی 15- 12 سال ، منوط به ارائه اجازه ی کتبی ولی و یا قیم قانونی کارآموز است).

4- این دوره آموزشی پیش نیاز مهارتی ندارد.

 

مهمترین ملزومات حرفه کاربر اسانس های گیاهی

یک واحد اسانس گیری بسته به نوع فعالیتی که دارد باید حداقل دارای بخش‌هایی مثل انبار مواد اولیه، خشک‌کن ، دستگاه اسانس‌گیری و تجهیزات پس از اسانس‌گیری باشد که دستگاه اسانس‌گیری دارای بخش‌هایی مثل منبع تولید حرارت ، دیگ آب‌جوش ،کندانسور، پمپ خلاء ، جداکننده و شیر تخلیه می باشد.


 

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت      

 

کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی در صورت تمایل می توانند در دوره های فروشنده گیاهان دارویی ،کاربرگیاهان دارویی و تولید کننده عرقیات گیاهی شرکت نماید.

 

وضعیت کنونی ،آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه

تجهیزات اسانس گیری را می توان در ابعاد خانگی، کارگاهی و یا صنعتی تهیه کرد. در ابعاد خانگی  با کمتر از ۱۰ میلیون تومان هم می توان شروع بکار کرد. با بازاریابی مناسب زمینه صادرات به خارج وجود دارد . با توجه به چهار فصل بودن آب و هوای کشور ، با تولید گیاهان دارویی مورد نیاز ، میتوان درآمد مناسبی داشت . برای افرادی که توان احداث واحد نیمه صنعتی ندارند، اسانس‌گیری در قالب مشاغل خانگی امکان پذیر می باشد.

 

اهمیت حرفه  کاربر اسانس های گیاهی

در ایران بیش از 7000 گونه گیاه دارویی وجود دارد که ایران 11 اقلیم از 13 اقلیم جهان را دارا است ، اما این استعداد طبیعی چندان مورد استفاده قرار نگرفته چون صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه صنایع اسانس‌گیری در کشور ما به قدر کافی، رشد نکرده است. ذخایر گیاهان دارویی کشور منبع درامدی مطمئن برای مردم است . اسانس‌های گیاهی کاربردهای زیادی دارند؛ این اسانس‌ها به عنوان ماده نگهدارنده، طعم‌دهنده و عطردهنده طبیعی در صنایع غذایی، ماده معطر در صنایع تولید مواد آرایشی و بهداشتی و پیش ماده مورد نیاز بسیاری از صنایع شیمیایی مثل حشره‌کش‌ها به کار می‌روند، ضمن این‌که از آنها در تهیه انواع داروهای پزشکی و دانش آروماتراپی (عطر درمانی) نیز استفاده می‌شود. سود حاصل از فروش اسانس گیاهان ده‌ها برابر بیشتر از فروش محصول خام است.

 

شرح شغل:

کاربر اسانس های گیاهی شغلی است از گروه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی که شامل وظایفی از قبیل تجزیه و  تحلیل خواص و عملکردهای اسانس های گیاهی ،  تهیه اسانس های گیاهی ،  نگهداری اسانس های گیاهی ،  بکارگیری اسانس های گیاهی پر مصرف و........ را در بر دارد و با مشاغلی از قبیل کاربر گیاهان دارویی  1 و 2 ،  فروشندگی گیاهان دارویی  و پرورش دهنده گیاهان دارویی در ارتباط است.

 

  

 

مزایای گواهینامه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (2008-ISCO) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی  می توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند. از جمله این مزایا : ضوابط جایگزینی و احتساب دوره های آموزش فنی و حرفه ای به جای تجربه شغلی (سوابق کار)، در طرح های طبقه بندی مشاغل کارگاه های مشمول قانون کار .

 

 

 

نظرات:

loader