1397/09/13 تعداد بازدید: 245
print


  کد ملی آموزش شغل:  611220620050001

 

 

 

آشنائی با دوره آموزشی کشتکار گلخانه های خاکی:

 

مدت دوره آموزش : 250 ساعت ( زمان آموزش نظری : 75 ساعت ـ زمان آموزش عملی : 175 ساعت): بر این اساس با توجه به ساعات برگزاری دوره و یک شیفت آموزش در صبح، طول دوره آموزشی 2 ماه خواهد بود.

 

ویژگی کارآموز:

حداقل توانایی جسمی وذهنی: شخصی که وارد این دوره می شود باید سلامت کامل جسمانی و روانی داشته  باشد.

حداقل مدرک تحصیلی: پایان دوره راهنمائی

 

 

 

جنسیت:  هم خانم ها و هم آقایان می توانند در این دوره شرکت نمایند.

شرایط سنی: حداقل سن برای شرکت در دوره های آموزشی 15 سال تمام می باشد. به استناد تبصره 2 ماده 18 آئین نامه نحوه ی تشکیل و اداره آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد پذیرش کارآموزان گروه سنی 15- 12 سال ، منوط به به ارائه اجازه ی کتبی ولی و یا قیم قانونی کارآموز است.

پیش نیاز مهارتی: این دوره پیش نیاز لازم ندارد.

 

 

مسیر اشتغال و ارتقاء و تکمیل مهارت :

کارآموزان پس از طی دوره آموزشی، در صورت تمایل جهت ارتقای دانش و مهارت های تخصصی می توانند در دوره های کشتکار گلخانه ای هیدروپونیک شرکت کنند.

 


 مهم ترین استانداردها و مشاغل مرتبط با دوره کشتکار گلخانه های خاکی:

کشتکار گلخانه ی هیدروپونیک، کشت سبزی و صیفی جات به روش هیدروپونیک، پرورش دهنده توت فرنگی

 

وضعیت شغلی و درآمد حرفه کشتکار گلخانه های خاکی:

در حال حاضر برای اخذ مجوز برای واحد های بزرگ و تجاری، حداقل 5000 متر زمین و برای واحدهای کوچک و مجوز اشتغال خانگی، حداقل 1000 متر زمین  لازم است. در تولید محصولات کشاورزی معمولا هرچه واحد تولیدی بزرگ تر باشد به علت کاهش هزینه های تولید، سوددهی افزایش می یابد. با توجه به متراژ گلخانه، نوع محصول انتخاب شده و همچنین فعالیت در بازار داخلی و خارجی میزان درآمد در این بخش بسیار متنوع می باشد، همچنین با رعایت نکات علمی و تجربی در کار، می توان درآمد بسیار بالایی کسب کرد که این خود مستلزم کسب مهارت لازم در این رشته می باشد. در این رشته پس از دریافت آموزش های لازم می توان با مشاوره در امور کشت های گلخانه ای و یا با اجاره گلخانه و یا مشارکت در امر تولید، به درآمد مناسب رسید.

 

 

ملزومات راه اندازی یک گلخانه:

 

مهم ترین تجهیزات و مواد مصرفی برای راه اندازی حرفه کشتکار گلخانه های خاکی:

تجهیرات سیستم تهویه (فن های استاندارد و فن های سیرکوله)، تجهیزات سیستم آبیاری قطره ای، تجهیرات سیستم گرمایشی (هیتر یا شوفاژ آب گرم و ...)

تجهیرات سیستم خنک کننده (فن، پد، سایه اندازها) و مواد مصرفی لازم (بذر، انواع کودهای شیمیایی و آلی، انواع سموم شیمیایی و بیولوژیک، کارتن بسته بندی و..).

 

 

مزایای گواهینامه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

 

 

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (2008-ISCO) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی    می توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند. از جمله این مزایا : ضوابط جایگزینی و احتساب دوره های آموزش فنی و حرفه ای به جای تجربه شغلی (سوابق کار)، در طرح های طبقه بندی مشاغل کارگاه های مشمول قانون کار .

نظرات:

loader