1397/08/12 تعداد بازدید: 230
print

  عنوان دوره:  برقکار ساختمان (Building Electrician)

کد ملی آموزش شغل:  741120050010001

 آشنائی با رشته / دوره آموزشی:

برقکاران ساختمان،در امکان مسکونی ،تجاری و صنعتی ،تجهیزات و سیستم های الکتریکی ساختمان را نصب ،سیم کشی،تعمیر و نگهداری می کنند

 

مدت دوره آموزش : آموزش حرفه برقکار ساختمان بمدت 384 ساعت که 136 ساعت آن به مطالب نظری و 248 ساعت اختصاص به کار عملی دارد (بر این اساس با توجه به ساعات برگزاری دوره و شیفت آموزشی که می تواند در شیفت صبح، شیفت بعد از ظهر یا یکسره برنامه ریزی و اجرا شود، طول دوره آموزشی بین

3 تا 4 ماه خواهد بود)

ویژگی کارآموز: پایان دوره متوسطه اول (پایان دوره راهنمایی)

حداقل توانایی جسمی وذهنی: شخصی که وارد این دوره می شود باید سلامت کامل جسمی و ذهنی داشته  باشد.

حداقل مدرک تحصیلی: پایان سوم راهنمایی (پایان دوره متوسطه اول)

شرایط سنی: حداقل سن برای شرکت در دوره های آموزشی 15 سال تمام می باشد. به استناد تبصره 2 ماده 18 آئین نامه نحوه ی تشکیل و اداره آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد پذیرش کارآموزان گروه سنی 15- 12 سال منوط به ارائه اجازه ی کتبی ولی و یا قیم قانونی کارآموز است.

پیش نیاز مهارتی: این دوره پیش نیاز لازم ندارد.

حضور در المپیاد ملی/بین المللی مهارت:

مهارت آموختگان این حرفه می توانند درمسابقات المپیاد ملی مهارت شرکت نمایند و درصورت کسب مقام، به مسابقات مهارت جهانی راه یابند. عنوان این رشته در مسابقات المپیاد، تأسیسات الکتریکی می باشد.

 

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت:

     لازم به ذکر است مهارت آموختگان این حرفه پس از گذراندن دوره آموزشی برقکار ساختمان می توانند به منظور تکمیل مهارت در دوره هایی نظیر برقکار ساختمان درجه 1 ، تست و تحویل تأسیسات برقی و غیره اقدام به مهارت آموزی نمایند.  درصورتیکه در مراکز آموزش فنی و حرفه ای اقدام به مهارت آموزی نمائید، بعد از گذراندن دوران کارآموزی، شما به درصد بالایی از مهارت لازم می رسید. چرا که مدت زمان زیادی از دوره های آموزشی سازمان به آموزش عملی اختصاص دارد. البته لازم است به منظور به روز ماندن دانش خود در این حرفه مطالعه خود را قطع نکنید.  به منظور دستیابی به بالاترین میزان مهارت در حرفه ای که آموخته اید تجربه فعالیت در پروژه های کاری به یاری شما خواهد آمد. در ضمن بعد از دوران کارآموزی با افراد زیادی آشنا خواهید شد که می توانید در صورت روبرو شدن با مشکل، سوالات خود را از آنها بپرسید و یکی از بهترین افراد برای یافتن پاسخ پرسش ها مربی مرکز آموزشی است که مهارت خود را نزد او آموخته اید.

 

ضرورت واهمیت آموزش برق ساختمان:

درخصوص وسعت کاربرد برق سخن گفتیم و با توجه به اینکه این حامل انرژی جزء لاینفک زندگی ما شده است و در تمام ساختمان ها انرژی برق جهت استفاده از وسایل و تجهیزات برقی و تأمین روشنایی مورد نیاز است، می بایست آموزش برقکاران ساختمان با کمیت و کیفیت بالا برنامه ریزی و اجرا گردد. موضوع ضرورت رعایت نکات ایمنی در سیستم برق ساختمان و سیم کشی ساختمان ها جهت تأمین و تضمین سلامتی مصرف کنندگان خانگی انرژی برق نکته حائز اهمیت دیگری است که ضرورت وجود برقکاران مهارت آموخته را خاطر نشان می کند. البته نباید از نظر دور داشت که خطر برق گرفتگی برای ماهرترین افراد نیز در صورت سهل انگاری وجود دارد و لازم است مهارت آموختگان این حرفه، تمام مطالبی را که درخصوص به کارگیری نکات حفاظت و ایمنی تخصصی برق آموخته اند در حین کار رعایت نمایند. در بحث ایمنی جالب است بدانید در برخی کشورها حتی انجام تعمیرات بسیار مختصر نظیر تعویض لامپ های سوخته بر اساس قانون و به منظور رعایت ایمنی شهروندان باید توسط برقکاران دارای مجوز صورت گیرد و ساکنین ساختمان  مجاز به انجام این کار در منازل خود نیستند.

به طور کلی آموزش هایی که شما می توانید در زمینه برق ساختمان و سیستم های حفاظتی کسب کنید در دو دسته دانش محور و مهارت محور قرار می گیرند.
این دو مقوله کاملاً با هم متفاوت هستند. آموزش های دانش محور، آموزش هایی هستند که ما فقط شنونده آنها باشیم و یا فقط آنها را در کتاب ها بخوانیم، بدین ترتیب فقط بر دانش ما افزوده می شود نه بر مهارت ما.

و همه می دانیم که دانستن به معنای توانستن نیست.

اما آموزش های مهارت محور، قدم دوم و بعد از آموزش های دانش محور هستند. یعنی اگر فردی با داشتن دانش یک موضوع، شروع به تمرینات عملی در آن زمینه کند، آنگاه به مهارت مورد نیاز جهت توانستن دست می یابد.

 

وظایف اصلی شغل:

-         به کارگیری نکات حفاظت و ایمنی تخصصی برق

-         کار با قطعات پایه و وسایل اندازه گیری الکتریکی

-         سیم کشی مدارهای پایه ساختمان به صورت روکار

-         سیم کشی مدارهای الکتریکی ساختمان به صورت توکار

-         مونتاژونصب تابلوهای روشنایی

 

مهم ترین استانداردها و مشاغل مرتبط با دوره:

- نصاب وسایل حفاظتی و ایمنی ساختمان ها و تاسیسات 

- اجرای سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

- متره و برآورد هزینه تاسیسات الکتریکی ساختمان

 

وضعیت کنونی وآینده شغلی:

     در حال حاضر شرایط اشتغال به کار در این رشته مناسب می باشد و آینده کاری آن نیز خوب  پیش بینی می شود و اشتغال زایی آن در تمام صنایع وابسته به برق قابل پیش بینی می باشد . با توجه به نیاز همیشگی به صنعت برق در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، می توان به این نتیجه رسید که برای برق کاران بازارکار خوبی وجود دارد. همچنین آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها می باشد.

 

آمارهای جهانی حاکی از رشد میزان استخدام برقکاران ماهر است، به طور مثال در استرالیا در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۱٫۶ درصدی داشته و در آینده رشد بسیار زیاد برای آن پیش بینی می شود. همچنین پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام برق کاران در آمریکا بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای سایر مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 

میزان درآمد شاغل:

     حداقل میزان حقوق شاغلین بر اساس مصوبات شورای عالی در چارچوب ماده 41 قانون کار تعیین می گردد که در صورت رضایت کارفرما تا دو الی سه برابر پایه وزارت کار قابل افزایش خواهد بود. برق کار می تواند با توجه به حوزه تخصصی که دارد، در کلیه کارخانه ها و مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری و مسکونی کار کند. بسیاری از برق کاران به صورت مستقل کار کرده و برای خود کسب و کاری را به راه انداخته اند. یک برقکار هرچه در کارش ماهرتر، متخصص تر و با تجربه تر باشد، امکان ورود به پروژه های بزرگ برای او بیشتر می شود. همچنین اگر برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت و یا در کارخود پیشرفت خوبی خواهد کرد و به همین ترتیب درآمد بالاتری کسب خواهد نمود.

 

شخصیت های مناسب شغل برقکار ساختمان بر اساس شخصیت شناسی مایرز بریگزMBTI  :

      شاید تا به حال شنیده باشید که تطابق تیپ شخصیتی فرد با شغل او می تواند زمینه ساز موفقیت و رضایت شغلی باشد. شما می توانید با انجام تست های شخصیت شناسی در بخش مشاوره الکترونیک پورتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور (که آدرس آن در پایان این مطلب آمده است) بیشتر تیپ شخصیتی خود را بشناسید. به عنوان مثال با انجام آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز مشخص می شود شخصیت شما به کدامیک از 16 تیپ مختلف موجود در این تست نزدیک است. افراد با تیپ های شخصیتی زیر برای شغل برقکار ساختمان مناسب هستند:

ISFJ  (این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات دارد).

ISTJ  (این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.)

ESTP  (این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.)

امکان خوداشتغالی و حداقل سرمایه لازم جهت کارآفرینی در این رشته:

به منظور خوداشتغالی و راه اندازی کسب و کار در این حرفه نیاز به سرمایه زیادی نیست. با مبلغ حدود 3 میلیون تومان می توان حداقل ابزار کار  مورد نیاز جهت اشتغال به شغل برقکار ساختمان را تهیه نمود. حداقل ابزار مورد نیاز عبارتند از انبردست، دم باریک، سیم لخت کن، سیم چین، فازمتر، تستر، پیچ گوشتی دوسو، پیچ گوشتی چهارسو، دریل، بتن تراش، فنر سیم کشی و غیره. به علاوه با گذشت زمان و گردآوری سرمایه بیشتر می توان با تأمین جنس برای کارفرما(مشترک) و اجرای کار سیم کشی، درآمد بیشتری کسب نمود. همچنین می توان با ثبت شرکت در اداره ثبت اسناد و اضافه کردن نیرو و تجهیزات و شرکت در مناقصه ها و اجرای  پروژه ها کسب و کار خود را توسعه داد.

مزایای گواهینامه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

   ضوابط احتساب دوره های آموزش فنی و حرفه ای به جای سوابق تجربی در طبقه بندی مشاغل: در اجرای تبصره ماده 10 آئین نامه ایجاد مراکز کارآموزی و جوار کارگاه و بین کارگاهی موضوع تبصره 2 ماده 110 قانون کار جمهوری اسلامی ایران مصوب( 27/10/71) هیئت محترم وزیران و آئین نامه اجرایی تبصره 1 ماده 49 قانون مذکور(12/2/71) و بر اساس بخشنامه 4660/ ن تاریخ 24/2/73 معاونت نظارت بر روابط کار وزارت کار وامور اجتماعی، ضوابط جایگزینی و احتساب دوره های آموزش فنی و حرفه ای به جای تجربه شغلی (سوابق کار)، در طرح های طبقه بندی مشاغل کارگاه های مشمول قانون کار به شرح ذیل می باشد:

 

 مشخصات دوره ها و میزان حداکثر تجربه های معادل آن ها:

الف- طی دوره آموزشی18ماهه مهارت تخصصی( برابر2800ساعت)، معادل8 سال تجربه

ب- طی دوره آموزشی18ماهه مهارت تخصصی( برابر2700ساعت)، معادل7 سال تجربه

ج- طی دوره آموزشی9ماهه ( برابر1200ساعت) مهارت درجه 1، معادل6 سال تجربه

د- طی دوره آموزشی6ماهه ( برابر900ساعت) مهارت درجه 2، معادل4 سال تجربه

ه- طی دوره آموزشی مراکز جوار و ضمن کار، آموزش ارتقاء مهارت کمتر از 6 ماه، به تناسب مدت دوره، حداکثر3 سال تجربه

 

نظرات:

loader